„Balon” pod językiem u kota czyli słów kilka na temat żabki podjęzykowej

Zaawansowana peridontopatia – podstawa to świadomość opiekuna zwierzęcia
13 czerwca 2017

„Balon” pod językiem u kota czyli słów kilka na temat żabki podjęzykowej

Dzisiaj trafiła do nas pacjentka z żabką podjęzykową (łac. ranula). Żabka z wyglądu przypomina balon pod językiem. Ale przejdźmy do rzeczy co to takiego, bo zapewne niejedną osobę ciekawi czym jest ten balonik. Żabka podjęzykowa to oczywiście potoczna nazwa zastoinowej torbieli gruczołów ślinowych, a jeszcze inaczej mococeli gruczołów ślinowych (łac. sialocele). Generalnie wyróżniamy kilka rodzajów torbieli ślinowych:

  • torbiel gardłową -ślina ulega nagromadzeniu w tkance przyległej do gardła
  • torbiel jarzmową – ślina gromadzi się brzusznie w stosunku do gałki ocznej
  • torbiel szyjną – ślina gromadzi się w przestrzeni międzyżuchwowej, kącie żuchwy lub górnej okolicy szyi
  • torbiel podjęzykową – nagromadzenie śliny ma miejsce w tkance podjęzykowej doogonowo w stosunku do ujścia przewodów podjęzykowych i żuchwowych (i z tą przypadłością mieliśmy dzisiaj do czynienia).

Torbiele zazwyczaj powstają na skutek tępego urazu, ciała obcego lub nawet kamieni ślinowych. Problem ten w większości przypadków dotyczy wszystkich ras psów, jednak badania dowodzą, że szczególną predylekcję wykazują psy rasy: pudel, owczarek niemiecki, jamnik, australijski silky terrier. Rzadziej zdarza się ta sytuacja u kotów. Mucocele może pojawić się w każdym wieku z przewagą samców, aczkolwiek nie jest to oczywiście regułą i dzisiejszy przypadek tego nie potwierdza.

Mucocele nie wywołują bólu z wyjątkiem ostrej fazy obrzęku. Zwierzęta zazwyczaj trafiają do lekarza ze stopniowo rozwijającą się, chełboczącą, bezbolesną zmianą ( co zostaje ustalone podczas wywiadu i badania klinicznego).

Leczeniem z wyboru jest marsupializacja czyli leczenie chirurgiczne ( co dzisiaj zostało wykonane w naszym Centrum). Aspiracja śliny z torbieli jest niewystarczająca i zazwyczaj prowadzi do nawrotów.

Stan przed zabiegiem operacyjnym, widoczny „balonik” pod językiem

Aspiracja śliny z żabki podjęzykowej

Śródzabiegowo zaaspirowano około 23 ml zgromadzonej śliny

Usunięty przewód ślinowy wraz z mucocele

Stan po wykonaniu obustronnej marsupializacji

lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek. wet. Magdalena Wiśniewska Zajmuje się ortodoncją, stomatologią zachowawczą (periodontologia, endodoncja), protetyką (odbudowa koron, wkłady koronowo-korzeniowe) oraz chirurgią szczękowo-twarzową u zwierząt towarzyszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com