Jak dbać o higienę jamy ustnej naszych Milusińskich ?

Nowa odświeżona strona VETDENT
21 maja 2015
Życzenia świąteczne
22 grudnia 2015

Jak dbać o higienę jamy ustnej naszych Milusińskich ?

  1. Czy zwierzęta często trafiają do gabinetów weterynaryjnych z powodu chorób jamy ustnej?

Nasze zwierzęta trafiają do stomatologa weterynaryjnego o wiele za późno. Zazwyczaj ma to miejsce w przypadku daleko już posuniętej choroby i z towarzyszącymi temu stanowi, silnymi objawami bólowymi ze strony jamy ustnej. Wśród wielu właścicieli zwierząt istnieje pogląd, że fetor ex ore u mięsożerców, do jakich należą kot i pies, jest stanem naturalnym. A tymczasem to jeden z pierwszych, wśród wielu, objawów chorób przyzębia. Zatem, przy okazji tego artykułu, pragnę podkreślić, że halitoza czyli nieprzyjemny, często cuchnący, zapach z jamy ustnej naszego pupila nie jest zjawiskiem normalnym i powinien opiekuna zwierzęcia skłonić do wizyty u stomatologa weterynaryjnego.

  1. Jakie to najczęściej choroby jamy ustnej występują u psów i kotów ?

Chorujemy podobnie, ale nie tak samo. O ile u ludzi głównym problemem jest próchnica, to u zwierząt zjawisko demineralizacji zębiny o charakterze próchniczym stanowi margines interwencji lekarskich.

U zwierząt towarzyszących człowiekowi problemem nr 1 są wszelkiego rodzaju parodontopatie czyli choroby przyzębia, ale nasi pupile cierpią też na plazmocytarne zap. j. ustnej czy resorpcyjne nadżerki przyszyjkowe. Ponad 85 % psów i 80 % kotów wykazuje choroby j. ustnej powyżej 2 roku życia i często cierpi w milczeniu nie tylko dlatego , że nie werbalizują swoich odczuć, ale przede wszystkim dlatego, że właściciele zwierząt nie wiedzą jakie objawy są niepokojące i że najwyższy czas zgłosić się do lekarza weterynarii.

Również nadmierne stłoczenie zębów i nieprawidłowe ustawienie ich szyku w łuku zębowym, a także ich nadliczbowość, w tym zęby mleczne przetrwałe, są bezwzględnymi wskazaniami do porady u specjalisty ponieważ te problemy stanowią zaczątek chorób przyzębia tak poważnych w swoich skutkach gdy oczywiście nie są leczone.

  1. Jakie są zatem objawy i konsekwencje problemów stomatologicznych u psów i kotów ?

Jednym z pierwszych objawów jest wspomniana przeze mnie halitoza. Jej powodem są namnażające się bakterie, a w jamie ustnej bytuje ich ponad 300 gatunków ! , następnie rozkładają resztki pokarmu, co prowadzi do uwalniania się lotnych związków siarki ( o gnilnej woni ), które są przyczyną cuchnącego oddechu. Następnie dołączają się kolejne objawy, a mianowicie: nadmierne ślinienie, drżenie szczęk, szczękościsk lub niemożność domknięcia pyska, zmienny apetyt lub jego brak oraz ból przy jedzeniu ( zwierzę zazwyczaj podczas tej czynności przechyla głowę na lewą lub prawą stronę ). Drżenie szczęk może ocenić lekarz podczas badania stomatologicznego.

Konsekwencje nie leczonych problemów stomatologicznych są poważne w swoich skutkach. Pierwszym z nich jest kamień nazębny, który w przeciwieństwie do płytki nazębnej, jest już widoczny w postaci twardego, brązowego osadu na powierzchni zębów. Dlatego tak ważne jest codzienne mycie zębów i regularne wizyty u stomatologa weterynaryjnego, które powinny odbywać się co pół roku ( podobnie jak u ludzi ). Jeśli opiekun zwierzęcia nie może pozwolić sobie na codzienne mycie zębów ważne jest, żeby robił to nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu po ostatnim posiłku. Płytka tworzy się już po 6 godzinach od umycia zębów. Jeśli nie zostanie usunięta ( przez szczotkowanie ) ulega mineralizacji pod wpływem wapnia obecnego w ślinie i przekształca się w kamień. Kolejnymi konsekwencjami jest stan zapalny dziąseł – dziąsła są zaczerwienione, bolesne, często opuchnięte, chwianie się zębów, a nawet ich utrata – w wyniku uszkodzenia więzadeł przyzębia przez bakterie zęby tracą swój przyczep, co może powodować ich wypadnięcie, powstawanie ropni oraz przetok ustno – nosowych co u psów małych ras i kotów często skutkuje złamaniem żuchwy/szczęki.

  1. Czy nie leczone zęby i inne choroby jamy ustnej niosą ze sobą poważniejsze konsekwencje zdrowotne pupili ? Jakie ?

Niestety tak. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie leczone zęby są przyczyną chorób nerek, serca, wątroby, płuc, czy przewlekłych infekcji gardła. Patogenezą tego stanu rzeczy są przedostające się do krwioobiegu bakterie, które powodują wtórne infekcje tych narządów. Również wspomniane już zapalenie dziąseł, chwianie się zębów, ich wypadanie, a także osteoliza wyrostka zębodołowego, zapalenie okostnej/ozębnej, przetoki ustno – nosowe z ich następstwami są poważnymi konsekwencjami nie leczonych zębów i braku dbania o higienę jamy ustnej naszych pupili.

  1. W jaki sposób właściciel powinien dbać o higienę jamy ustnej swojego psa lub kota ?

Do podstawowych zasad dbania o higienę jamy ustnej naszych pets’ów należą: regularne wizyty u stomatologa weterynaryjnego w celu kontroli stanu zdrowia jamy ustnej i zębów, przyzwyczajanie zwierzaka do codziennego mycia zębów od najmłodszych lat, stosowanie past i szczoteczek przeznaczonych do mycia zębów dla zwierząt ( są one dostępne u lekarza weterynarii), nagradzanie po każdym myciu zębów ( zabawa, spacer, pogłaskanie),stosowanie specjalnych diet przeznaczonych do higieny jamy ustnej oraz dodatków żywieniowych np. z zawartością probiotyków, które pozwalają zachować równowagę między naturalną florą bakteryjną jamy ustnej, a patologiczną, jednocześnie pozytywnie wpływając na odporność lokalną. Jeśli lekarz weterynarii zaleci saling ( usunięcie kamienia nazębnego ) lub inny zabieg w obrębie jamy ustnej należy go wykonać jak najszybciej. Pamiętajmy, że im dłużej odwleka się termin jego wykonania, tym szybciej rozwija się choroba prowadząc do nieodwracalnych zmian.

Mycie zębów nie należy do zabiegów przyjemnych dla zwierzęcia dlatego warto jest przyzwyczaić je do tej czynności już od najmłodszych lat. Nawet jeśli mycie zębów mlecznych może wydawać się mało celowe ( szybko zostaną one wymienione na ich stałe odpowiedniki), to sprawia, że zwierzę traktuję tę czynność rutynowo. Dzięki temu znacznie lepiej będzie tolerować mycie zębów stałych.

Mycie zębów rozpoczynamy od jak najmłodszych lat. Ważne jest również to, aby początkowo sesje nie były zbyt długie i wprowadzane stopniowo, zaczynając od mycia kilku zębów ( najlepiej przedtrzonowych i trzonowych). Czynność tę powinny wykonywać wyłącznie osoby dorosłe.

Zadbajmy o zęby naszych zwierząt regularnie odwiedzając stomatologa. Weterynaryjnego dentystę należy odwiedzać co pół roku, terminarz podobny do naszego, ludzkiego, więc samemu będąc u swojego lekarza dentysty od razu możemy zaplanować wizytę u psio – kociego stomatologa. Planując w ten sposób czas swoich wizyt lekarskich na pewno nie zapomnimy o naszych ulubieńcach. A one na pewno odwdzięczą się nam bezinteresowną miłością i będą wdzięczne za lśniący uśmiech i przede wszystkim za to, że nie muszą cierpieć w milczeniu z powodu bólu zębów….

 

 

 

 

 

 

 

 

lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek. wet. Magdalena Wiśniewska Zajmuje się ortodoncją, stomatologią zachowawczą (periodontologia, endodoncja), protetyką (odbudowa koron, wkłady koronowo-korzeniowe) oraz chirurgią szczękowo-twarzową u zwierząt towarzyszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com