Młodzieńcze zapalenie j ustnej u kotów – co to takiego ?

FOTORELACJA Z ZABIEGU SANACJI JAMY USTNEJ
20 lutego 2017
Zaawansowana peridontopatia – podstawa to świadomość opiekuna zwierzęcia
13 czerwca 2017

Młodzieńcze zapalenie j ustnej u kotów – co to takiego ?

Młodzieńcze zapalenia j ustnej zazwyczaj atakuje dziąsła u młodych kotów stąd łacińska nazwa gingivitis juvenalis. Choroba ta zazwyczaj rozwija się tuż po wyrżnięciu się zębów stałych. Do naszego Centrum, w znacznej większości trafiają koty w wieku 9-18 miesięcy. Rasami predysponowanymi do tej dolegliwości są rosyjskie koty niebieskie, maine coon, koty syjamskie, ale również krótkowłose koty europejskie czyli nasze dachowce.

Co powinno zaniepokoić właściciela ? Na pewno przerośnięte (często zasłaniające koronę zęba (-ów)), rozpulchnione dziąsła, często nieznacznie, bądź znacznie- w zależności od stopnia zaawansowania problemu- przekrwione.

Leczeniem z wyboru zazwyczaj jest leczenie chirurgiczne, po to, aby jak najwcześniej zapobiec rozwojowi chorób przyzębia, a w następnej kolejności leczenie zachowawcze polegające na domowej higienie j. ustnej zaleconej przez stomatologa weterynaryjnego. Na wizycie lekarz zaleci, jakie lecznicze preparaty stosować, aby problem nie posuwał się dalej. Po przeprowadzonym leczeniu chirurgicznym ważne są kontrole u dentysty przynajmniej 1x na 9-12 miesięcy.

Zlekceważenie młodzieńczego zapalenia j.ustnej prowadzi do rozwoju chorób przyzębia, a w konsekwencji do utraty zębów.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z przebiegu gingivoplastyki/-ectomii jednej z naszych pacjentek. Jest nią piękna kocica Grace.

Zapisz

Zapisz

lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek. wet. Magdalena Wiśniewska Zajmuje się ortodoncją, stomatologią zachowawczą (periodontologia, endodoncja), protetyką (odbudowa koron, wkłady koronowo-korzeniowe) oraz chirurgią szczękowo-twarzową u zwierząt towarzyszących.

1 Komentarz

  1. Anastazja pisze:

    dr Magdalena Wiśniewska to najwspanialsza osoba, fachowiec, weterynarz, którego spotkałam. Podejście, pasja oraz zaangażowanie to wszystko się składa na pełen profesjonalizm. Po zabiegu dostałam wybudzona kotkę, która następnego dnia zachowywała się jak by nic się nie stało. Grace czuje się wspaniałe, jestem pewna ze zabieg był potrzebny. Już minęło prawie dwa tygodni od zabiegu i widać że nasza kotka jest bardziej aktywna. Bardzo dziękuje za fachową pomoc i opiekę nad Grace . Z czystym sumieniem mogę polecać Pani dr. Magdalenę wszystkim kto dba o zdrowie swoich zwierzaków .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com