Zaawansowana peridontopatia – podstawa to świadomość opiekuna zwierzęcia

Młodzieńcze zapalenie j ustnej u kotów – co to takiego ?
29 maja 2017
„Balon” pod językiem u kota czyli słów kilka na temat żabki podjęzykowej
23 czerwca 2017

Zaawansowana peridontopatia – podstawa to świadomość opiekuna zwierzęcia

60-80 % psów i kotów ma problemy z zębami i dziąsłami czyli zaawansowanym procesem peridontopatycznym (paradontozą). Choroby jamy ustnej są bardzo częstym powodem konsultacji właścicieli psów i kotów u stomatologa weterynaryjnego. Problemy zaczynają się zwykle po ukończeniu 2-3 roku życia pupila, kiedy to na zębach zaczyna się odkładać płytka nazębna przekształcająca się następnie w kamień nazębny, na skutek jej mineralizacji. Odkładanie się płytki nazębnej, czyli resztek pokarmowych i bakterii naturalnie bytujących w jamie ustnej tworzących tzw. biofilm, jest procesem naturalnym i trwa całe życie zwierzęcia. W przypadku braku odpowiedniej higieny, płytka ta jednak twardnieje pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie i tworzy się kamień nazębny.

Dochodzi do silnego zapalenia dziąseł spowodowanego działaniem toksyn wydzielanych przez bakterie, dla których płytka i kamień są doskonałą pożywką.

Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, z biegiem czasu dochodzi do zaniku dziąseł, a wskutek tego do ich recesji i odsłonięcia szyjek zębowych. W przypadku braku interwencji dochodzi do zaniku ww. zębodołowych i w konsekwencji oczywiście do utraty zębów. Nierzadko w zaawansowanej peridontopatii dochodzi do powstania ropnia okołowierzchołkowego, który jest bardzo bolesny!!!  Należy podkreślić, że nieleczony stan ropny może przenieść się do kości żuchwy/szczęki, bardzo często powodując patologiczne złamania tych kości czaszki.

Dodatkowo bakterie znajdujące się w chorym psim czy kocim pysku wprowadzane są do całego organizmu wraz z każdym przełknięciem śliny. Może być to przyczyną chorób serca, nerek czy wątroby, na skutek aspiracji zainfekowanej śliny. Proces ten jest dla zwierzaka bardzo bolesny i zagraża jego zdrowotnej kondycji, a czasem i życiu.

Co powinno Cię zaniepokoić ????????

  • brązowy lub żółty nalot na zębach, tuż przy linii dziąseł,
  • zaczerwienione, krwawiące, obrzęknięte dziąsła,
  • nieprzyjemny zapach z pyska (halitoza)
  • ślinotok,
  • niechęć do jedzenia, trudności w gryzieniu, a w konsekwencji utrata wagi – wynika to z bólu w obrębie jamy ustnej,
  • wypływ ropny z pyska lub z nosa,
  • wybrzuszenie poniżej gałki ocznej – objaw pojawienia się ropnia zębodołowego.

Aby na bieżąco mieć pod kontrolą stan j.ustnej naszego pupila raz w tygodniu powinniśmy samodzielnie obejrzeć zęby i dziąsła. Kontrole stomatologiczne powinny odbywać się co 9-12 miesięcy, a w przypadku starszych zwierząt, bądź cierpiących na choroby przewlekłe np. cukrzycę, padaczkę, czy niewydolność nerek – co 3-4 miesiące.

Widoczna odleżyna na wysokości z 104 oraz obfity kamień nazębny.

 

Usunięte zz 103, 303 oraz pozostałość korzenia z 203 na skutek zaawansowanej peridontopatii

 

Agawa po zabiegu

Aktorką dzisiejszego odc. jest Agawa, 13 letnia sznaucerka, co jest potwierdzeniem, że wiek nie powinien być ograniczeniem do zabiegów, nie tylko stomatologicznych, ale również innych w znieczuleniu. Agawie do domu zaordynowano leki do higieny j.ustnej, którą jej Opiekunowie będą stosować, aby nie mogła narzekać na halitozę oraz wszelkiej „maści” stany zapalne j.ustnej.  😉

lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek.wet. Magdalena Wiśniewska
lek. wet. Magdalena Wiśniewska Zajmuje się ortodoncją, stomatologią zachowawczą (periodontologia, endodoncja), protetyką (odbudowa koron, wkłady koronowo-korzeniowe) oraz chirurgią szczękowo-twarzową u zwierząt towarzyszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com