Protetyka

Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów, lub po ich znacznym uszkodzeniu (zazwyczaj po złamaniu korony zęba).  Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust, tego typu protezy stosuje się wyłącznie w stomatologii weterynaryjnej oraz w stomatologii człowieka), lub ruchome (dające się wyjąć z ust, te są stosowane tylko u ludzi).

W  protetyce weterynaryjnej stosujemy stałe uzupełnienia protetyczne w postaci wkładów koronowo-korzeniowych. Zniszczenie korony zęba czyli tej części zęba, która znajduje się nad dziąsłem można odbudować i wzmocnić poprzez osadzenie w takim zębie wkładu koronowo-korzeniowego. Jego zastosowanie ma na celu odtworzenie zniszczonej korony zęba. Wkłady te są indywidualnie dobieranymi sztyftami, dla konkretnego pacjenta, wykonanymi z odpowiedniego stopu metali. Warunkiem zastosowania takiego wkładu  jest przeleczenie uszkodzonego zęba kanałowo (endodontycznie). Każdy sztyft składa się z części koronowej i części korzeniowej, która tkwi w odpowiednio opracowanym kanale.  Wkłady koronowo-korzeniowe umożliwiają odbudowę pełnowartościowego zęba. Gotowa koronka jest licowana odpowiednim, estetycznym materiałem stomatologicznym, nie różniącym się wyglądem od pozostałych zębów.

Sztyftów nie stosuje się, jeśli korzeń zęba uległ złamaniu, a linia złamania przebiega wzdłuż długiej osi zęba, lub gdy korzeń jest uszkodzony z powodu chorób przyzębia, lub innych przyczyn. Kwalifikacja do zastosowania indywidualnych sztyftów koronowo-korzeniowych odbywa się na podstawie wykonanego badania rentgenowskiego.

Schemat przekroju zęba z osadzonym wkładem koronowo-korzeniowym

Etapy leczenia protetycznego:
1. diagnostyka i rozplanowanie leczenia
2. oszlifowanie korony, pobranie wycisku

3. przymiarka i zacementowanie gotowej korony

Opcji nowoczesnego leczenia jest naprawdę bardzo dużo. Dla przykładu weźmy złamany kieł, bądź jakikolwiek inny ząb. Jeszcze parę lat temu można było zaproponować tylko ekstrakcję uszkodzonego zęba. A dzisiaj po ocenie radiologicznej zniszczonej okolicy można wykonać odbudowę zdegradowanej korony. Jeśli jest uszkodzony korzeń zęba jedynym wyjściem jest założenie implantu. Jest to alternatywa, o której jeszcze parę lat temu nikt nawet nie śnił, a dziś jest rzeczywistością. Jak widać złamany ząb często można uratować. Przykładów możliwości leczenia można by podać jeszcze wiele. Na szczęście stomatologia weterynaryjna jest prężnie rozwijającą się dziedziną, oferującą szeroki zakres leczniczych możliwości naszym psom i kotom.

Indywidualny wkład koronowo-korzeniowy

Umocowany wkład koronowo-korzeniowy

Widok osadzonej korony na wkładzie koronowo-korzeniowym

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com